Dworek Bohuszewiczów - Muzeum poety Franciszka Bohuszewicza

Rodzina Bohuszewiczów przeprowadziła się w roku 1846 do posiadłości w Kuszlanach w powiecie oszmiańskim. Tu przyszły poeta Franciszek Bohuszewicz spędził dzieciństwo. Powrócił na stałe do Kuszlan dopiero wiosną 1898 roku, gdy wraz z żoną i dwojgiem dzieci przeprowadził się z Wilna do swojego dworku wybudowanego dwa lata wcześniej. Zmarł w Kuszlanach 28 kwietnia 1900 roku i został pochowany na cmentarzu w pobliskich Żupranach.

Dworek drewniany - parterowy z użytkowym poddaszem - zbudowany został w roku 1896 na zboczu niewielkiego wzgórza. Posiada wzdłuż ściany frontowej szeroką werandę osłoniętą przedłużeniem dachu wspartego na drewnianych słupach, z której rozciąga się piękny widok na okoliczne pagórkowate pola. W skład zespołu wchodzą także: spichlerzyk, studnia z żurawiem i odryna czyli budynek do przechowywania siana. Z tyłu dworku znajduje się niewielki park, a w lesie w pobliżu miejscowi chłopi ustawili po śmierci poety pamiątkowy kamień z napisem: "Pamięci Macieja Buraczka 1900 rok". [Maciej Buraczek to jeden z pseudonimów literackich Franciszka Bohuszewicza].

Od roku 1990 w dworku funkcjonuje Muzeum Franciszka Bohuszewicza, które jest dostępne dla zwiedzających. ZAPRASZAMY !

Dworek - obecnie muzeum - Franciszka Bohuszewicza w Kuszlanach

Dworek - obecnie muzeum - Franciszka Bohuszewicza w Kuszlanach.
[fotografia BPB z roku 2008]


Opis Kuszlan w ...

„Powiat oszmiański : materjały do dziejów ziemi i ludzi. Cz. 1 ”- zebrał i wydał Czesław Jankowski (str. 142-143), Warszawa 1896:
„Na zachód od Żupran rozciąga się obszar ziemi niemały przed wiekami jeszcze noszący nazwę Kuszlany. Był on ongi i pozostał rozdrobionym na pewną liczbę samoistnych ziemskich posiadłości, których rozgraniczenie ścisłe, wspólna nazwa Kuszlany niepomiernie utrudnia. Dość powiedzieć,że dziś jeszcze na wzmiankowanym szmacie ziemi mamy leżące obok siebie: Kuszlany będące obecnie w posiadaniu Kazimierza Szafnagla i jego żony Marji z Sulistrowskich, Kuszlany-Dorgiszki inaczej Wierkielany własność Hryniewskiego, Kuszlany Jasiewicza, Kuszlany Bohuszewicza, Kuszlany Tymowskiego, Kuszlany Markowskiego, Kuszlany Mejnartowiczów. A co to dawniej było! Jedne jedyne Kuszlany-Dorgiszki, zwano kolejno i Markowszczyzną i Kuszlanami Szklennikowskiemi i Koryznowszczyzną i Komarowszczyzną i Kuszlanami Wielkiemi i Kuszlanami Zabłockiego... Zlewały się owe Kuszlany ze sobą, rozpadały się, tworzyły przenajrozmaitsze konstelacje majątkowe, gdyby szkiełka przesypujące się w kalejdoskopie. (...)”

Mieszkańcy
Kuszlan i okolic
- dawniej i dziś

Chciałbym zamieszczać w tym dziale okruchy rodzinnych historii - zarówno tych, którzy od pokoleń mieszkali na terenie Kuszlan oraz okolicznych wiosek i zaścianków, a dzisiaj losy rozrzuciły ich po całym świecie, jak i tych, którzy aktualnie zamieszkują te tereny. Zatem zapraszam do przeszukania domowych archiwów i przesyłania materiałów.

BOHUSZEWICZE




Galeria fotografii: Kuszlany - Bohuszewicza

Fotografie wykonane w roku 2008 przez BPB w Muzeum Franciszka Bohuszewicza w Kuszlanach oraz w okolicy dworku rodzinnego Franciszka Bohuszewicza

fotografia genealogia kresy oszmiański fotografia genealogia kresy oszmiański
Drogowskaz do Muzeum Fr. Bohuszewicza w Kuszlanach Dworek Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach
fotografia genealogia kresy oszmiański fotografia genealogia kresy oszmiański
Dworek Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach Wnętrze dworku Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach
fotografia genealogia kresy oszmiański fotografia genealogia kresy oszmiański
Wnętrze dworku Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach Eksponaty w dworku Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach
fotografia genealogia kresy oszmiański fotografia genealogia kresy oszmiański
Eksponaty w dworku Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach Eksponaty w dworku Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach
fotografia genealogia kresy oszmiański fotografia genealogia kresy oszmiański
Eksponaty w dworku Bohuszewicza - muzeum poety w Kuszlanach Maciej przy kamieniu pamięci
Macieja Buraczka (F. Bohuszewicza) w Kuszlanach
fotografia genealogia kresy oszmiański fotografia genealogia kresy oszmiański
Jesienna alejka w Kuszlanach Widok z werandy dworku Bohuszewicza w Kuszlanach
fotografia genealogia kresy oszmiański
Widok z werandy dworku Bohuszewicza w Kuszlanach

Ciekawy XVIII-wieczny dokument dotyczący Kuszlan

Skan kwitu z dóbr ziemskich z terenów Rzeczypospolitej tzw. ofiary dziesiątego grosza z dóbr ziemskich Kuszlany (należących do Łokuciewskiego) w województwie wileńskim, powiecie oszmiańskim, parafii solskiej za ratę styczniową (januaryjną) roku 1793, na kwotę 30 złotych i 27 groszy.

fotografia genealogia kresy oszmiański
XVIII-wieczny kwit z ofiary dziesiątego grosza z dóbr ziemskich Kuszlany; źródło Warszawskie Centrum Numizmatyczne